Egy közemúltban végzett felmérés szerint a válaszadó háztartások, munkavállalók 48% maximum 3 hónapot tudna átvészelni úgy, hogy a fő kereső kiesik családból. 17%-a kevesebb, mint egy hónapot, de örvendetes, hogy közel egynegyedük (23,5%) akár egy évet is kibírna egy keresetből.
A 2020-as járvány teljesen átrendezte a munkaerőpiacot, biztosnak tűnő szektorok munkavállalói veszítették el állásaikat szinte egyik napról a másikra. Ez a gyors és tragikus változás pesszimizmussal töltötte a dolgozókat, ez meglátszik a két évvel ezelőtt számokon is. Az idei tavasz hozta meg talán a várt optimizumst ezen a téren, hiszen a megkérdezettek 72% nem aggódik azon, hogy egy éven belül elveszíti a munkáját. Az év elejei adatokból azt látjuk, hogy a munkavállalók hangulata közeledik a járvány előtti szinthez és hozzáállásukat már az ötödik hullám sem befolyásolta.
Ki segít, ha baj van
Az új kérdéssorok részletesen kitérnek arra is, hogy az interjúalany háztartásában milyen alternatív források állnának rendelkezésre a megélhetési költségek fedezésére: a válaszadók 69 százaléka szerint marad valaki a háztartásban, akire támaszkodhatnak; kétharmaduk (66 százalék) állította azt, hogy kölcsön tudna kérni olyan családtagtól, rokontól, akivel nem lakik közös háztartásban; 53 százalékuknak pedig valamelyik barát tudna segíteni.
Van elegendő tartalék?
A munkavállalók egyre nagyobb hányada realizálja, hogy egy nehezebb időszak – rosszabb esetben jövedelemkiesés esetén – nincs elegendő pénzügyi tartaléka a szokásos kiadások és a hiteltörlesztés fedezetére.
Csoportos biztosítás betegség, baleset esetén
Segíthet a munkavállalóin az a munkáltató, aki csoportos biztosítást köt alkalmazottaira, hiszen betegség, baleset, kórház ápolás vagy hosszabb rehabilitáció esetén megfelelő anyagi biztonságot nyújthat a családnak ez a fajta biztosítás.