Te tudod mi a kockázati biztosítás? Tudod mi a különbség a megtakarítási és a kockázati biztosítás között? Ha nem akkor jól figyelj, most elmondjuk a legfontosabbakat!
1. Mikor kötjük?
A kockázati életbiztosítást akkor kötjük, amikor szeretnénk egy olyan biztosítási formát, ami az életünkben bekövetkező szerencsétlen balesetek, betegségek, nem várt állapotok, hirtelen haláleset bekövetkeztekor jelentős anyagi segítséget nyújt a kedvezményezettnek. Betegségek, balesetek esetén ezek akár mi is lehetünk, halálunk esetére pedig megjelölhetünk valakit, aki a biztosítási összeget kapja. A befeketetési biztosítás a megtakarítás és a biztosítás kombinációja, halálesetkor ugyan a biztosítási összeg kevésbé jelentős, de a befizetéseinket – mint egy megtakarítást visszakaphatja a kedvezményezett a halálesetkori kifizetéssel együtt.
2. Mennyi időre szól?
A kockázati biztosítás addig „él” ameddig fizetjük a biztosítási díjat, illetve lejáratkor kifizetés nélkül megszűnik. A biztosítási díj nem jár vissza. A megtakarítási életbiztosításnak lejárati ideje van, így kifejezetten alkalmas hosszútávú pénzügyi célok megvalósításához, de általánban lehetőség van tartamhosszabbításra is.
3. Adójóváírás igényelhető?
Mivel a megtakarítási biztosításban fontos elem a megtkartás, ezért nyugdíjcélú megtakarításos biztosításnél a személyi jövedelemadó visszatérítés is helyet kapott. A befizetett összeg 20%-a, de maximum 130 000 Ft igényelhető vissza. A kockázati biztosításnál ilyen opció nincs.
4. Halál esetén mi fizet jobban?
Alapvetően a kockázati biztosításnál szélesebb körű a biztosítási szerződésbe foglalt események sora. Balesettől a csonttörésig, sokféle esemény bekövetkeztekor fizet, sajnálatos halálesetkor is nagyobb összegre számíthat a kedvezményezett. Sokféle, jól körülírt biztosítási esemény, könnyen érthető feltételek, egyszerűbb termék.
A megtakarítási biztosításnál kisebb a kifizetett összeg halálesetkor, de itt a befizetett megtakarítási „rész” is visszajár. Mivel sokféle változata van, érdemes személyes konzultáció alkalmával személyre szabott megoldás kidolgozását kérni a pénzügyi tanácsadótól.