A Népszava oldalán találtuk mi is a hírt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből indulva terjesztik ki az országra januártól az új háziorvosi ügyeleti rendszert, melyet egy éve tesztelnek Hajdú-Biharban. Újságírói kérésre, a belügyi tárca sajtóosztálya megerősítette, hogy a nyáron már országszerte fel is mérték, hogy hová lehetne telepíteni az új járási, központi ügyeleteket.

De mi változik?

Erőforrások átcsoportosításával jobb minőségű szolgáltatásra törekszik az egészségügy. Teszt jelleggel Hajdú-Biharban már így működik: az Országos Mentőszolgálathoz futnak be az ügyeleti időben érkező telefonok, és alapos kikérdezés után dönt a diszpécser arról, hová irányítja a telefonálót.

  • ha járóképes állapotban van, akkor ügyeletre kell befáradnia,
  • ha nincs járóképes állapotban, akkor mentőt küldenek érte

Kik látják el a betegeket?

Minden járásközpontban lesz egy orvos és azon kívül kialakítanak sürgősségi pontokat, ahol mentőtiszt, vagy kiterjesztett hatáskörű ápoló fogadja az ellátásra szorulókat. Vagy szükség esetén ki is mehet a beteghez a megfelelő telemdicina eszközökkel.

Van elég szakember?

Sajnos a Hajdú-Biharban elindított tesztüzem leggyengébb pontja most is a szakemberhiány, bár az is igaz, hogy a sürgősségi ellátást kevésbé terhelték meg a páciensek a tesztidőszak alatt, mert már korábban pontosan elirányították őket a megfelelő helyre.

Megjegyezték: rendszer tesztje alatt az ügyleti pontokon önállóan dolgozó mentőtisztek, kiterjesztett hatáskörű ápolók munkájával kapcsolatban a betegelégedettség magas, panaszról, szakmai mulasztásról nem érkezett jelzés. Hozzátették azt is, hogy a Hajdú-Bihari tesztüzemben lényegesen kevesebben páciens érkezett az ügyeletekre, mint ami a korábbi statisztikákban szerepelt.

A sürgősségi tényleg legyen sürgősségi

A jelenlegi rendszerben a legtöbb „sürgősségi” eset délután 4 és este 10 óra között érkezik. Sajnos sokan egyfajta kényelmi szolgáltatásnak fogják fel a mindig kéznél lévő orvost és elfogyott gyógyszerek, otthon, fájdalomcsillapítóval kezelhető fájdalmak esetén is az ügyeletre futnak. A statisztikák szerint 22 óra után érkeznek azok a betegek, akik valódi, gyors segítségre szorulnak.

Az új rendszer eloszt

Az új rendszerben a statisztikák alapján megszervezett rendszerben 22 óráig a háziorvosok, 22 óra után pedig a mentőszolgálat kap nagyobb szerepet.