Pár napja láttam egy jó kis mondást a neten – talán a Facebookon jött szembe – ami így hangzott:

Tisztelettel kérdezem azoktól, akik úgy élték le az életüket, hogy „mit szól majd a falu népe?”, hogy végül mit szóltak?

Ugye milyen sokszor merül el bennünk is az az kérdés, hogy mit szólnak majd. Mit szólnak ahhoz, ahogy beszélek, ahogy kinézek, ahogy viselkedek, ahogy nevelem a gyereket, ahogy bármit is csinálok.

Pedig tudjuk, hogy nem érdemes…

Valahol legmélyen belül tudjuk, hogy egyáltalán nem számít, hogy mit szólnak, még sokszor a teljesítményünk rovására megy ez a mások véleményétől való félelem. Ennek a jelenségnek már van tudományos elnevezés is: FOPO vagyis „fear of other people’s opinions” ami pontosan azt jelenti, hogy mások véleményétől való félelem.

Kutatások bizonyítják, hogy ez a félelem annyira lebénít, hogy olyan dolgokban is elbizonytalanodunk, amiben még néhány perccel azelőtt teljesen biztosak voltunk. Nem csak a stressz szintet emeli meg ez a félelem, de a teljesítményre is rendkívül negatívan hat.

Gondoljunk csak bele, hogy ez a félelem szinte összeszorítja a torkunkat, a hangunk remegővé, elcsuklóvá válik amikor nagyobb tömeg előtt kell beszélünk. A pulzusunk felszalad, a szívünk kalapálni kezd. Mindezt azért, mert felünk attól, hogy mit fognak szólni..

Néhány taktikai tanács a félelem leküzdésére:

  1. Fókuszáljunk a pozitívumainkra: egy előadás megtartására, egy beszéd elmondására azért kértek fel bennünket, mert jók vagyunk abban, amit csinálunk. Erősítsük ezt magunkban akár hangosan kimondott mondatokkal: jó vagyok, jó szónok vagyok, megérdemelte ezt a lehetőséget stb.
  2. Erősítsük a belső „vezérünket”: állítsunk össze életfilozófiát, ami erősít és vezet bennünket ilyen  helyzetekben. Erre létezik egy technika, hogy hogyan írd meg a filozófiádat:

Írd össze azokat a mondatokat, amelyek valaha hatással voltak rád és megragadtak hosszú időre. Ezek lehetnek idézetek, mémek, vagy atyai, anyai jótanácsok is, bármi. Írd azt is össze, hogy mit éreztél akkor, amikor a legjobban teljesítettél. Milyen volt a kedved, a hangulatod, milyen volt a „vibe”. Azt is vedd sorra, hogy kik azok, akikre felnézel, akinek a véleménye igazán fontos számodra. Írd össze ezeknek az embereknek azt a tulajdonságát, ami miatt felkerült a listádra. Most jön a legjobb rész: karikázd be azokat a szavakat a listádon, amit leginkább fontos, közelálló hozzád. Ez a pár szó fogja adni a mottódat, az életfilozófiádat. Próbáld meg mondatba rendezni őket, és már készen is vagy.

Legközelebb, ha nehéz helyzetbe kerülsz, ha rád tör a FOPO, csak vedd elő ezt, gondold át, és két mély levegő után nyugodtan fogsz szembenézni a kihívással!