Mennyibe kerül egy SNI-s gyerek havonta?

A kérdést feltehetjük magunknak, válaszolni rá talán nem is érdemes… azt az nem sajátos nevelési igényű (SNI) gyermeket nevelő szülők is tudják, hogy a világ minden pénzét (is) el lehet költeni a gyerekre. És mi szülők, el is költjük mindet, amit csak lehet, hogy biztosítsuk a gyerekünknek mindazt, amire szüksége van, és talán még egy kicsit többet is. Ha megtehetjük. Ha van elég jó fizetésünk. Ha nem terhel extrém kiadást a gyermek különleges igénye. De mi történik, ha túl sok lesz a kiadás, túl sok lesz a költségoldalon és sokkal kevesebb a bevételi oldalon.

Nagyon sok szülő küzd azzal az anyagi teherrel, amit egy sajátos nevelési igényű gyermek ró a családra.

De mit is jelent pontosan az SNI

Az SNI gyűjtőfogalom, ide tartoznak az eltérő fejlődésmenetűek, értelmileg sérültek, azok, akiknek valamilyen érzékszervi fogyatékosságuk van, az ADHD-sok, illetve a hivatalos adatok alapján hét-nyolc ezer tanuló él hazánkban, akiket autizmus spektrum zavarral, Asperger-szindrómával diagnosztizáltak. Az SNI definíciójában benne van az is, hogy a felsorolt adottságok miatt a gyerek a szakértői bizottság véleménye szerint gyógypedagógiai fejlesztésre szorul.

Mi történik a családban

A két keresős modell szinte értelmezhetetlen ezekben a helyzetekben, hiszen a gyermek gondozásával, fejlesztésével kapcsolatos teendők legtöbbször az anyára hárulnak. Ő az, aki nem teheti meg, hogy visszamenjen dolgozni, hogy normál, 8 órás munkát vállaljon egy speciális gyermek mellett. Az apák helyzete és szerepe sem elhanyagolható, hiszen legtöbbször ők azok, akik dupla műszakokkal, kiegészítő munkával igyekeznek pótolni az anya részéről kieső jövedelmet. De így egyre kevesebbet tudnak lelkileg és fizikailag is a család életében részt venni, igazi partner és igazi apa szerepben is működni.

Segít az állam?

Az állami gondoskodás nagyon csekély, szinte elhanyagolható segítséget kapnak az SNI-s családok. Minimálisan emelt családi pótlék és utazási kedvezmény szinte semmit nem segít be a bevételi oldalba, akkor, amikor a fejlesztések sokszor alapítványoknál, magán intézményekben érhetők csak el, és mint tudjuk, ezek igen költséges foglalkozások. Az anya munkavállalása, akár egy 6 órás állás kizáró ok a GYOD (Gyermek Otthongondozási Díj) igénybevételénél, vagyis le kell mondani valamiről. Megbízási szerződésekkel, alkalmi munkával lehet kiegészítő jövedelemre szert tenni, de egy folyamatos gondoskodást igénylő gyermeknél ez gyakran fizikailag kivitelezhetetlen.

Egyedül reménytelenül

A lelkileg és anyagilag is megterhelő helyzetben gyakran a párkapcsolatban is feloldhatatlan feszültségek keletkeznek, szinte borítékolható az elhidegülés a válás. Extrém energiabefektetés szükséges ahhoz, hogy ebben a helyzetben a szeretetteljes párkapcsolat fenntartható legyen, gyakran érvényesül a „papírforma”: válás következik be a családban. Az esetek 90%-ában az anya marad az SNI-s gyermekkel, hiszen ő az aki ismeri igényeit, vele töltött legtöbb időt a gyermek. Az apa sokszor anyagi támogatásával is kilép a kapcsolatból, csak a kötelező gyermektartást fizeti, érzelmileg, fizikailag és anyagilag is magára marad a család.

A család megtartó ereje

Ebben a helyzetben kiemelten fontossá válnak a segítő családtagok: testvérek, nagyszülők, barátok, közelebbi, távolabbi rokonok. Ők azok, akik gond esetén az anya mellett állnak, ha beteg a gyerek segítenek, ha beteg lesz az édesanya, vigyáznak a gyermekre, biztosítják a fejlesztéseket. Gyakran anyagilag is besegítenek, vagy a logisztikából veszik ki a részüket, hozzák-viszik a gyermeket iskolába, óvodás, fejlesztő intézménybe.

Mi lesz így az édesanyával?

Még ha rövid távon meg is oldódik a probléma, segítő, megtartó család veszi körül az SNI-s gyermekt, az anya anyagi helyzete miatt hosszú távon is hátrányos helyzetbe kerül. Bár nem gondolunk bele, a gyermek felnő és az édesanya eléri a nyugdíjkorhatárt. Mivel hosszú, hosszú évekig nem fizetett nyugdíjjárulékot, vagy csak minimálisat, a nyugdíjas évek sem hoznak számára igazi pihenést. Ha a gyermek már nem szorul fejlesztésre, az SNI nem egy örök életre fennmaradó állapotot jelöl, akkor „szerencsére” vállalhat munkát, azonban az idő előrehaladtával ez is egyre nehezebb lesz számára. Fontos, hogy időben gondoskodjon a biztonságáról, a nyugdíjáról, hiszen ezzel ki tud szabadulni az anyagi szorításból.

Avatar
A szerzőről bővebben a nevére kattintva olvashatsz, tőle tanácsot és visszahívást is kérhetsz!

Zsuzsa Szente