Így csökkentsd a fluktuációt!Egy szervezet természetes működéséhez hozzátartozik a munkaerő vándorlása. Felmondások, elbocsájtások, új emberek szervezetbe történő integrálása is a mindennapi élet része: vagyis a flutuációban nincs semmi negatív.
A mértéke azonban nem mindegy! Ha tömegesen jelentkezik felmondás, vagy olyan kulcspozícióban lévő munkatárs hagyja el a céget, akinek hiánya veszélybe sodorja a hatékony működést – akkor bizony a cégvezetőnek el kell gondolkodnia arról, mivel is csökkentheti az elvándorlást.
A Randstad Employer Brand Research ajánlása alapján a következőkre érdemes figyelni.
- végezzünk anonim felmérést: a kollegák szeretik elmondani a véleményüket, figyeljünk rá!
- tartsunk kilépő interjút: aki elhagyja a céget sok olyan dologra rávilágíthat, amit a mindennapokban nem veszünk észre. Bár az érzelmek, a sértettség és megbántottság sokszor elviszi a beszélgetést, próbáljunk fontos tényeket megjegyezni.
- legyünk kapcsolatban a véleményvezérekkel: minden szervezetben vannak önkéntes vagy „megválasztott” kisfőnökök, akik befolyásolják a közhangulatot. Találjuk meg őket, és fordítsuk a véleményüket pozitív irányba.
- szervezzünk rendszeres elégedettségi felmérést: a feedback mindig fontos, időről időre kérdezzük meg a munkatársakat, mit is tartanak fontosnak.
- menedzseljük a rossz vezetőket: a rossz vezetőket nem kell rögtön elküldeni. A képesség fejleszthető! Fektessünk energiát és bizalmat a vezetőinkbe!
- figyeljünk a visszatérő problémákra: ha egy probléma többször ismétlődik, fontoljuk meg annak mielőbbi megoldását.
- vizsgáljuk meg a vállalati kultúrát: legyünk tisztában az alá-fölé rendeltségi viszonyokkal, a formális és informális kapcsolatokkal
- értékeljük az elköteleződést: dolgozzunk ki előrelépési programot, értékeljük a hűséget. Akár közvetlenül pénzbeli, akár egyéb juttatással, pl. egészségbiztosítás, kulcsember biztosítás vagy nyugdíjbiztosítás kötése a kiemelkedően hűséges kollegák részére
- olvassunk a sorok közt: elemezzük az adatokat, nézzünk mögéjük, keressük a motivációt
- értékeljük a folyamatokat: mondjuk el azt is, ami jól működik, dicsérjünk!