a cikk első része itt olvasható
Honnan lesz nyugdíjam?
Ez a legégetőbb probléma, ugyanis a nagy kalapba egyre kevesebben fizetnek be, egyre kevesebbet, amíg a kifizetések folyamatosan nőnek. Ennek elsősorban az az oka, hogy a magyar társadalom elöregedik. Egyre több a nyugdíjas – aki évekig fizette a nyugdíjjárulékot, abból finanszírozták az akkor éppen kifizetendő nyugdíjakat – és sajnos egyre kevesebb az aktív korú befizető. Ezt a képet még sötétebbre festi a szürke, fekete gazdaság, hiszen a nyugdíjjárulék a bruttó bér arányában kerül megállapításra, vagyis nem teljes fizetéssel bejelentett alkalmazottak befizetése is kevesebb.
Mi vár ránk?
Nyilván az állam megpróbálja majd a mindenkori nyugdíjak kifizetését megoldani, hiszen nem hagyható több százezer ember nyugdíj nélkül, több évtizedes aktív befizetés után, de egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi az annyi. Az aktív munka végeztével két dolog történik… csökken a bevételünk és nő a kiadásunk. Miért is? Ha ma mennénk nyugdíjba, akkor a nyugdíj összege a mai jövedelmünk kb. 53-80%-a lenne. Vagyis jóval kevesebb érkezne a számlánkra. Ezzel együtt nőnek a kiadások, elsősorban az egészségügyi vonatkozásban. 60 fölött sokkal többet költünk gyógyszerekre, orvosi vizsgálatokra, egészségügyi kiadásokra. Jó esetben a családi kiadások már nem terhelik a kasszát – a gyerekek már kirepültek – rosszabb esetben évekig üzemeltetünk még „mamahotelt”, hiszen a fiataloknak is egyre nehezebb az életkezdés.
Mit tehetünk?
Milyen jó lenne, ha be tudnánk fizetni egy kasszába, ami biztosítaná azt a kieső jövedelmet ami a 53-80% és a 100% között van. Vagyis bekövetkezne az a szuper állapot, hogy nyugdíjasak vagyunk, és ugyanannyi érkezik a számlára – vagy közel annyi – mint amikor még aktívan dolgoztunk. De mindemellett nem kell bejárnunk dolgozni, ráérünk a hobbinknak élni, többet tudunk pihenni. Hogyan tudjuk kipótolni a hiányzó összeget? Ugye milyen jó lenne, ha meglenne még az a személyes számlánk, amira anno befizethettünk? Van egy jó hírem. Meglehet még az a számla sőt, sokkal jobb is.
Magán-nyugdíjpénztár és magán-nyugdíjpénztár közötti különbség
Ahogy megszűnt a kötelező, úgy indulhatott az önkéntes. Vagyis mindenki számára adott a lehetőség, hogy ezt a névre szóló nyugdíjszámlájára önkéntesen fizessen. A kötelező megszűnt, már nem vonják és fizettetik meg a havi fizetésünkkel – de ha akarjuk, mi magunknak gondoskodhatunk előre a nyugdíjunk kiegészítéséről. Attól függően, hogy hány évesek vagyunk és mennyit tudunk félretenni a későbbiekre, pontos számításokat tudnak végezni a pénzügyi tanácsadók minden élethelyzetre.
A legkisebb is számít
Minden, amit most félreteszünk, a jövőben segít majd a mindennapokban. Ez nyilván egy nagy közhely, de mint ilyen pont ennyire igaz is. Szabad előre gondolkodni, szabad tervezni és szabad tenni is a gondtalan nyugdíjas évekért.
Ha megfogalmazódott már Önben, hogy jó lenne előre gondolkodni, de nem tudja, hogy hol induljon el, tájékozódjon az önkéntes magánnyugdíjpénztárakról. Figyeljen oda arra, hogy a tanácsadóktól az Ön személyes élethelyzetére konkrétumokat kapjon, hiszen nem mindegy, hogy 30 vagy 50 évesen kezd el valaki takarékoskodni.
Én az ügyfeleimmel először átbeszélem, hogy milyen helyzetben vannak, mennyit tudnak félretenni a jövőjükre, átnézzük, hogy hány évig tervezik az aktív munkát és megbeszéljük, hogy mi számukra a legmegfelelőbb nyugdíjbiztosítás. Nálam ez így működik.