1700 férfi. Ennyien halnak meg prosztatarákban ma Magyarországon. 1700 menthető élet. A halálozási arány itthon sokkal rosszabb, mint az unio más országaiban. Míg itthon a diagnosztizált betegek 30% sajnos  menthetetlen, addig ez a szám az unióban 10-15% csak.

Mi ennek az oka?

A férfiak betegségtudatossága, orvoshoz való fordulási hajlandósága nagyon rossz. Messze elmarad a nőkétől, ezért számtalan olyan esetet regisztrált a statisztika, amely esetben gyógyítható lett volna a betegség, ha időben orvoshoz fordult volna a páciens.

Mikor forduljon orvoshoz?

40 és 50 közötti kellene elkezdeni a prosztata „gondozást” vagyis ebben az életkorban illene először felkeresni az orvost szűrővizsgálat céljából. Ha probléma, gyakori vizelési inger, vagy családi halmozódás is fennáll, azonnal forduljunk orvoshoz! A vizsgálattól gyakran félnek a férfiak, nem kellemes volta miatt, de a sajnos a következmények végzetesek lehetnek: a nem időben elkezdett kezelések a páciens életébe kerülnek.

A rettegett betegség

A diagnózis – főként ha időben felfedeztük a betegséget – nem egyenlő a halálos ítélettel! Azonban azon kívül, hogy lelkileg rendkívül nehéz időszak vár a betegekre és a családokra, anyagilag is megterhelő időszak következik az orvos által közölt rossz hír után. Készüljünk a rettegett betegségekre, megfelelő biztosítás megléte esetén nem jelent automatikusan anyagi csődöt a diagnózis, biztos anyagiak mellett „csak” a gyógyulásra tud fókuszálni a páciens.

Figyeljünk a férfiakra

Számtalan kezdeményezés irányul ma már arra, hogy a nők esetében felhívják a figyelmet a méhnyakrák, emlőrák szűrésére, a férfiaknál pedig a prosztatarák szűrésre. Akár családi egészségnapot is tarthatunk, keressék fel a szűrőpontokat, vigyázzanak az egészségükre.