Hogyan védjük meg a nyugdíjunkra félretett pénzünket az inflációtól?

Ami ma még 100 Ft-ot ért, holnap már csak 90-et fog, aztán jövő ilyenkor már ki tudja mennyit… a félretett pénzünk, a befektetéseink egyre kevesebbet érnek. Az utóbbi idők legnagyobb inflációjának közepén sokunkban felmerül a kérdés: hogyan tudjuk biztosítani, hogy a nyugdíjunkra félretett, befizetett pénzünk valóban annyit érjen majd tizen, huszon évek múlva, mint azt ahogy ma számoljuk.

Az infláció hatására egyre kevesebbet ér a pénzünk

Hogyan védjük meg az inflációtól a befizetéseinket?  

Három fontos fogalmat kell tisztáznunk. Infláció, indexálás, hozam.

Először is, mi is az a infláció. Az infláció az árszínvonal tartós emelkedése a pénz vásárlóerejének romlása mellett. Vagyis sokféle termék ára egyszerre növekszik. A pénzünkért egyre kevesebbet tudunk vásárolni, vagyis romlik a vásárlóereje. Ez az infláció.

A befizetéseinket indexálással igazíthatjuk a valósághoz. De mi is az az indexálás? Ez a második fogalom amit tisztáznunk kell!

Az indexálás azt jelenti, hogy kiigazítjuk a félretett összeget úgy, hogy növeljük a befizetéseinket az infláció mértékével. Ha eddig minden hónapban 10 000 Ft-ot fizettünk be, tettünk félre a nyugdíjbiztosításunkba, és mondjuk 10%-os az infláció, akkor az indexált befizetésünk 11 000 Ft lesz. Kérhetünk automata korrigálást, amikor a pénzintézet automatikusan növeli – indexálja – a befizetendő összeget, de mi magunk is kezdeményezhetjük ezt, fizethetünk többet, növelhetjük mi az infláció mértékével a befizetést. Növelhetjük a befizetést akár nagyobb mértékben is, mint az infláció illetve lehet, hogy egyösszegben korrigálunk, évfordulókor. A nyugdíjbiztosítáok esetében számtalan módon tudjuk indexálni a befizetéseket. Erre most különösen nagy hangsúlyt kell fektetni, hiszen az infláció most kiemelt fókuszú téma.

Hogyan védhető még a félretett pénzünk?

Nem csak mi fizethetünk többet, de akár több hozamot is várhatunk. Mivel nyugdíjbiztosításunk pénzügyi szakemberek által kezelt befektetési alapokban hozamot is termel, ezért a hozamok növelése is egyfajta inflációvédő hatást válthat ki.

Azt már megtanultuk, hogy minél nagyobb az elvárt hozam, annál nagyobb a vállalt kockázat, vagyis itt átgondolt pénzügyi döntéseket kell hoznunk ahhoz, hogy biztonságosan megőrizzük a befizetéseink reálértékét. Nyugdíjbiztosításnál többféle, különböző kockázatú és hozamú portfóliót állíthatunk össze hozam maximalizálás céljából.

Akár indexálunk, akár hozamot próbálunk meg maximalizálni, mindenképpen jó, ha odafigyelünk arra, hogy valamivel kivédjük a pénzünk romlását hosszútávon.

Ha tanácsra van szükséged ezzel kapcsolatban fordulj hozzám bizalommal, segítek!