Ennyibe is kerülhet ma egy magániskola havi tandíja. Sőt, általában több is, mint a minimálbér. Van, ahol milliós tételről beszélünk, és van olyan iskola is, ahová 20%-ban vesznek fel ösztöndíjas diákokat. Azonban nekik is kell „minimális” hozzájárulást fizetni, ez akár 50-60 ezer forint is lehet. A többi, 80% akár évi 2 milliót is fizethet az alsó tagozatban.
Te ki tudnád fizeni a minőségi oktatást?
Magán fenntartású középiskolában és fizetős felsőoktatásban még nagyobb összegekről beszélhetünk. Bár a diákhitel megoldás lehet az egyetemistáknak, vannak más módozatok amivel segíthetjük gyermekeinket, hogy már az életszakaszuk elején ne eladósodva induljanak.
Mit tehetünk, hogy minőségi oktatást tudjunk finanszírozni a gyermekünknek?
A legfontosabb, hogy viszonylag határozott pénzügyi tervvel rendelkezzünk és időben elkezdjünk tájékozódni és félretenni a gyermekünk oktatására.
Ha van a közelünkben szimpatikus fizetős általános iskola, akkor akár évekkel korábban is érdeklődhetünk a fizetési kötelezettségről, elkezdhetünk tudatosan félretenni. Konzultáljunk pénzügyi tanácsadóval, keressünk futamidőben és hozamban is ideális lehetőséget, hogy mire az első tandíj befizetésre lesz szükségünk, már rendelkezésre álljon a szükséges összeg.
Ha az általános és középiskolát még nem is tervezünk a gyermeknek magánfinanszírozott intézményben, legkésőbb a felsőoktatás elkezdésénél mindenképpen előjön a téma: miből fog egyetemre járni?
Új lakás, kezdő vállalkozás? Elkél a szülői segítség
Ha úgy alakul, hogy nem tanul tovább, de szeretnénk támogatni gyermekünket az életkezdésben (egy lakás kezdőrészletéhez, jogosítványhoz, autó vásárláshoz, vállalkozás indításához ….), hatalmas összegekre lesz szükségünk, éppúgy, mint az egyetemi tandíjhoz.
Akár melyik életkorban igénylik a gyermekeink az oktatás finanszírozásához vagy az életkezdéshez a segítségünket, időben el kell kezdeni tervezni.
Az ügyfeleim között egyre több olyan fiatal szülő van, aki már a gyermek megszületésekor pénzügyi tanácsot kér a 8-14-18 évvel későbbi helyzetekhez.
A pénzügyi tanácsadás elsősorban arról szól, hogy megismerjük, átbeszéljük a család terveit, mi ehhez a pénzügyi szaktudásunk nyújtotta lehetőségeket mutatjuk meg.
Fontos, hogy legyen annyi a befektetésekből, hogy ki tudjuk fizetni belőle a tandíját, vagy az életkezdés nehézségeit áthidalni tudjuk gyermekeink számára.