A családi kapcsolatok sokszor menthetetlenül megromlanak, akár anyagi okok, akár megváltozott élethelyzet is lehet az indok.
De hogyan lehet hivatalosan, törvényesen valakit kitagadni, kizárni az öröklési sorból. Minden esetben érvényes végrendelet szükséges hozzá, de van itt más is, ami elengedhetetlen! Ugyanis különbséget kell tenni a kitagadás és a kizárás között.
A kizárás
Kizárni a végrendeletből viszonylag gyorsan és könnyen lehet. Ha az érvényes végrendeletben meg sem említjük, akire nem kívánunk semmit hagyni, akkor automatikusan „nem kap semmi”, nem kell azt leírnunk, hogy nem akarjuk az örökösök között látni. Ez nem jelenti automatikusan azt, hogy tényleg nem kap semmit.
Van ugyanis az örökségnek egy olyan része, amelyet köteles részként akkor is megkaphat az örökös, ha kizárták a végrendeletből.
Hogyan érhetem el, hogy semmit ne kapjon?
A kitagadás lesz itt a megoldás. Ilyenkor is végrendeletbe kell foglalni, hogy kit akarunk kitagadni, de ennek komoly törvényi szabályai vannak.
Kit lehet kitagadni?
Ha bűncselekményt követett el az illető az örökhagyó ellen, vagy ha erkölcstelen életmódot folytat, vagy magát a végrendelkezést hiúsítja meg (pl. végrendeletet hamisít).
A kitagadás fontos eleme, hogy az okot mindenképpen rögzíteni kell a végrendeletben.
Mi van, ha eltartásra van szüksége az idős szülőnek, és nem segítenek a gyerekek? Ki lehet tagadni?
Igen! A törvényben korábban az tartási kötelezettség szerepelt, ma már „durva hálátlanság” fogalma szerepel benne. Ezzel tágabb körben van lehetőség a kitagadásra, hiszen a tapasztalat azt mutatta, hogy nagyon sok esetben a szülők nem szorulnak tartásra, örökösük máshogy is kifejezheti a szeretetét, például rendszeres látogatással és egyéb segítségnyújtással. Tipikus példája a durva hálátlanságnak, amikor a gyermek messze költözik, és attól kezdve semmilyen módon nem tartja a kapcsolatot a szüleivel, kilépve azok életéből.
A kitagadás azonban csak a közvetlen örököst, azok örökösét nem érinti. Pl. ha az örökhagyó kitagadja a gyermekét, az unokái örökölnek helyette. Ha még nem nagykorúak, abban az esetben sem kezelheti a kitagadott a vagyont, addig a gyámhatóság kezelésébe kerül.
A kitagadás megbocsátható – akár szóban is
A kizárás és a kitagadás is visszavonható, az örökhagyó élete során meg tudja változtatni korábbi döntését jognyilatkozatával, a végrendelet módosításával vagy új végrendelet készítésével. Sőt, ha a kitagadott egy esetleges öröklési perben bizonyítani tudja, hogy az őt kitagadó örökhagyó szóban vagy ráutaló magatartással megbocsátott neki, a kitagadás kizárássá szelídíthető vagy teljes egészében érvényteleníthető, így a kitagadott adott esetben akár az egész törvényes örökrészét is megkaphatja.
Hogyan lehet mégis kiválasztani az örökösünket, a nélkül, hogy köteles részt kelljen adnia az örökségből?
Erre megoldás, ha a pénzeszközeinket olyan megtakarítási formában tároljuk amiről egyértelműen rendelkezhetünk. Ha már úgy gondolkodnak a szülők, hogy a megtakarított pénzüket konkrét személyre személyekre hagyják erre megoldás mind az egyösszegű mind pedig a rendszeres díjas megtakarítás. Ebben az esetben a kedvezményezett nem kerül az örökösödési folyamatba, vagyis egyértelműen ő kapja a teljes összeget halálunk esetén.