Elmondok egy történetet.
Az ügyfelem vállalkozó, cége jól prosperált, fejlődött, növekedett, egészen addig, amíg a cégtársa hirtelen meg nem halt. Ez komoly trauma emberileg is, de annak feldolgozása után jött csak igazán a fekteleves a cég életében.
Mit mond a jogszabály?
A jogszabály szerint ügyfelemnek a hagyatéki tárgyalás után 30 napja van arra, hogy az örökösöket kifizetve átvegye a cég teljeskörű irányítását. Azonban ezt a cégrész megvásárlást csak saját pénzből, magánvagyonából teheti meg, a szóban forgó cégben lévő rész terhére nem. Vagyis ha nincs a magánszámláján annyi pénz, nincs a családban annyi likvid tőke, hogy kifizesse az örökösöket, akkor komoly bajba kerül. Mi történik? Beülnek az örökösök a vezetői székbe. Gondoljunk csak bele: mi azonnal át tudnánk ülni házastársunk munkakörébe? El tudnánk vezetni egy céget megfelelő szaktudás, vezetői képességet és tapasztalat hiányában?
Tényleg a kiskorú örökös vezeti a céget?
A szóban forgó esetben az is nehezítette a helyzetet, hogy az örökösök kiskorúak voltak, akiknek a vagyon gondozásához a gyámhatóság rendelt ki egy illetékes személyt. Ennek a gyámnak a feladata az, hogy mindig a gyerekek – az örökösök – érdekeit szem előtt tartva gondozza a vagyont. Jelen esetben egy fél céget. Vagyis be kell ülnie a fontos döntésekkor a vezetőségi értekezletekre, el kell számoltatnia az ügyvezetőt és döntéseket kell hoznia egy olyan cég üzletmenetében, amihez korábban nem volt köze. Ugye, milyen nonszensz ez a helyzet?
Valóban a gyám dönt!
Igen. Valóban a gyám dönt. Itt is ez volt a helyzet. Amíg a gyerekek be nem töltik a 18. életévüket, egy idegen dönt a vagyonuk sorsáról. Amint betöltik, abban az esetben pedig ők.
Ügyfelem feje fölött több viharfelhő is gyülekezik. Először a gyámhatóság embere, aztán 18 éves fiatal felnőttek döntenek a cégében.
Hogyan előzhető meg?
A halálesetet és az öröklést természetesen nem tudjuk kivédeni. Arra lehet felkészülni, hogy ki tudjuk fizetni a cégtársunk örökül hagyott cégrészét, Így a tulajdonos társ működtetni tudja tovább a céget és az ő családja és az örökösök is biztonságba lesznek.
Fontos lenne önnek mint tulajdonostárs, cégvezető, hogy legyen erre kézzelfogható megoldása és ne a sorsra bizza?